Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Львів. Два генія в одному місті

18.01.2022
6012

Львів, як відомо, це туристичне місто, де можна побачити старовинну архітектуру часів бароко та романтизму. Це місто, в якому відздеркалилися характерні риси різних епох, імперій та різних народів. Львів – це місто високого мистецтва, що має давню історію, глибинні традиції і безліч пам’ятних місць, пов’язаних з багатьма видатними особистостями, якими може пишатися і Україна, і світова спільнота.


Та чи в кожному місті може бути два музеї, які носять імена видатних людей, які є до того ж є рідними братами? А Львів може похвалитися тим, що такі музеї тут є. Це Національний художній музей імені Андрея Шептицького. І Музей народної архітектури та побуту України імені Климентія Шептицького, який ще називають «Шевченківський гай». Обидва брати Шептицькі увійшли в історію Східної Галичини як духовні особи, як мистецтвознавці, як меценати і як поборники прав людини. Два генія – в одному місті.

Коли наша знімальна група «Гри долі» навідалася до Львова на зйомки фільму, присвяченого художнику Олексі Новаківському, нам дозволили проводити зйомки в Архикатедральному соборі Святого Юра – соборі Галицької митрополії УГКЦ. Це – неймовірно красивий храм бароково-рококової архітектури, який і сьогодні відвідують тисячі вірян-грекокатоликів і туристів з різних країв і країн. В цьому храмі служив колись - Владика Андрей Шептицький – митрополит Галицький, депутат галицького сейму.

Найбільшим враженням для нас під час зйомок у храмі Св.Юра – стала ікона Христа Чоловіколюбця. Вона зберігається у Галицькій митрополії – і її виставляють у храмі щороку тільки в червні. Нам пощастило. Зйомки проходили 1-го липня, але ікона, ніби чекала на нашу знімальну групу – і ще знаходилася у храмі. І ми її побачили!

Цю ікону, виявляється, написала мати братів Шептицьких – у дівоцтві Софія Фредро – польська аристократка, художниця, письменниця, талановита жінка неймовірної вроди і вдачі. І стало зрозуміло, чому обидва вони стали такими відомими своїми щедрими талантами, серцями, своєю Любов’ю до людей, і високим служінням Христу. Ця любов була закладена в їхні душі з молоком матері. І виховання було відповідно шляхетним і зразковим.

Родина графів Шептицьких була однією із найбагатших на ті часи у Галичині. Але вони зуміли розпорядитися своїм добром так, що примножували своїми доброчинними справами і благоденство українського люду. Давали йому освіту, духовність, знання, і навіть спроможність займатися бізнесом простим людям, щоб виживати в складних умовах. А творчим людям, художникам і митцям, допомагали втілювати в життя їхні мистецькі проєкти.

Сьогодні, ніби продовжуючи традиції великого мецената, Собор Святого Юра, надав можливість митцям і підприємливим львів’янам проводити мистецькі акції на пленерах на території храму, який так вигідно розташований на Святоюрсткій горі. Для цього тут облаштували чудовий Монастирський сад. У центрі гамірливого міста – це особливий осередок спокою і затишку. Гармонії природи і божественної краси архітектури. Зелені галявини і декоративні дерева, квіти і альтанки та неймовірний краєвид великого міста у підніжжя гори, який можна до безкінечності спостерігати з оглядового майданчика.

Не пропустіть можливість відвідати цей Монастирський сад, якщо Ви потрапили в Собор Святого Юра. Цей божественний сад доповнить ваші враження про особливі райські куточки Львова.

А ще одне місце, пов’язане з природою і давньою архітектурою відкриється мандрівникам, якщо ви будете у Львові не поспіхом. Тоді зможете відвідати музей просто неба на околиці міста. Цей Музей архітектури і побуту, який носить ім’я ще одного славетного галичанина – блаженного архимандрита Климентія Шептицького, – «Шевченківський гай».

В цьому музеї просто неба, який було засновано чи не першим в Україні – ще в 1930-му році, представлена архітектура і побут Бойківщини, Лемківщини, Гуцульщини і Буковини. Унікальна можливість провести день на лоні чудової природи і дізнатися багато цікавого про історію наших предків з давніх часів. Не пропустіть і цю можливість. І ви зрозумієте, що пізнання нашої західної культурної столиці Львова для вас буде цікавими і запам’ятається на довго… Адже Львів, відкриється для своїх гостей не тільки своєю пречудовою давньою архітектурою, але й заповідними природними ландшафтами, які львів’яни так турботливо зберігають і піклуються про них. А там вам розкажуть ще безліч цікавих історій, бувальщин, і відкриють таємниці природи та історії Львова та його талановитих мешканців.


Текст і світлини Галини Криворчук

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.